سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

نماز عید فطر و قربان

مسأله 1525. نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام علیه‌السلام واجب است و باید به جماعت خوانده شود، و در زمان ما كه امام علیه‌السلام غایب است، مستحب می‎باشد، و می‎شود آن را به جماعت یا فرادی خواند، ولی احتیاط این است كه به جماعت آن را رجاءاً بخواند.

 

مسأله 1526. وقت نماز عید فطر و قربان از اول آفتاب روز عید تا ظهر می‎باشد.

مسأله 1527. مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند، و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار كنند، و زكات فطره را هم بدهند یا جدا نمایند، و بعد، نماز عید را بخوانند.

مسأله 1528. نماز عید فطر و قربان دو ركعت است كه در ركعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، باید پنج تكبیر بگوید، و بعد از هر تكبیر، یك قنوت بخواند، و بعد از قنوت پنجم، تكبیر دیگری بگوید و به ركوع رود، و دو سجده به جا آورد و برخیزد، و در ركعت دوم، چهار تكبیر بگوید، و بعد از هر تكبیر، قنوت بخواند و تكبیر پنجم را بگوید و به ركوع رود، و بعد از ركوع، دو سجده كند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

مسأله 1529. در قنوت نماز عید فطر و قربان هر دعا و ذكری بخوانند كافی است، ولی بهتر است این دعا را بخوانند:

اللّهُمَّ اَهْلَ الْكِبْرِیَاءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَروتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَةِ اَسْألُكَ بِحَقِّ هَذَا الْیَوْمِ الَّذی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمـُحَمَّد صلی الله علیه وآله ذُخراً وَشَرَفاً وَكَرامَةً وَمَزیداً أَنْ تُصَلّی عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاَنْ تُدْخِلَنی فی كُلِّ خَیْر أدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد وَأَنْ تُخْرِجَنی مِنْ كُلِّ سوُءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اللّهُمَّ إنّی اَسْألُكَ خَیْرَ ما سَألَكَ بِهِ عِبَادُكَ الصَّالِحوُنَ وَأَعوُذُ بِكَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُكَ الْمـُخْلَصوُنَ

مسأله 1530. در زمان غایب‌بودن امام علیه‌السلام، مستحب است بعد از نماز عید فطر و قربان دو خطبه بخوانند، و بهتر آن است كه در خطبه عید فطر، احكام زكات فطره و در خطبه عید قربان احكام قربانی را بگویند.

مسأله 1531. نماز عید، سوره مخصوصی ندارد، ولی بهتر است كه در ركعت اول آن سوره شمس «سوره 91»، و در ركعت دوم سوره غاشیه «سوره 88»، را بخوانند یا در ركعت اول، سوره سبح اسم «سوره 87»، و در ركعت دوم، سوره شمس «سوره 91» را بخوانند.

 

مسأله 1532. مستحب است نماز عید را در صحرا بخوانند، ولی در مكه مستحب است در مسجد الحرام خوانده شود.

مسأله 1533. مستحب است پیاده و پا برهنه و با وقار به نماز عید بروند، و پیش از نماز غسل كنند، و عمامه سفید بر سر بگذارند.

مسأله 1534. مستحب است در نماز عید بر زمین سجده كنند، و در حال گفتن تكبیرها دست‎ها را بلند كنند، و كسی كه نماز عید می‎خواند، اگر امام جماعت است یا فرادی نماز می‎خواند، نماز را بلند بخواند.

مسأله 1535. بعد از نماز مغرب و عشا شب عید فطر، و بعد از نماز صبح آن، و بعد از نماز عید فطر، بلكه بعد از نماز ظهر و عصر روز عید نیز مستحب است این تكبیرها را بگوید:

الله اَكْبَرُ اللهُ اَكْبَرُ لَا اِلَهَ إلَّا اللهُ واللهُ اَكْبَرُ اللهُ اَكْبَرُ و للهِ الْحَمْدُ،
اللهُ اَكْبَرُ عَلی مَا هَدَانا

مسأله 1536. مستحب است انسان در عید قربان بعد از ده نماز -كه اول آن‌ها نماز ظهر روز عید، و آخر آن‌ها نماز صبح روز دوازدهم است- تكبیرهایی را كه در مسأله پیش گفته شد بگوید، و بعد از آن بگوید:

اللهُ اَكْبَرُ عَلی مَا رَزَقَنا مِنْ بَهِیمَةِ الأْنْعامِ وَ الْحَمْدُ للهِ
عَلی مَا اَبْلانَا

ولی اگر عید قربان را در منی باشد، مستحب است بعد از پانزده نماز -كه اول آن‌ها نماز ظهر روز عید، و آخر آن‌ها نماز صبح روز سیزدهم ذی الحجه است- این تكبیرها را بگوید.

مسأله 1537. احتیاط مستحب آن است كه زن از رفتن به نماز عید خودداری كند، ولی این احتیاط برای زن پیر نیست.

مسأله 1538. در نماز عید هم مثل نمازهای دیگر، مأموم باید غیر از حمد و سوره، چیزهای دیگر نماز را خودش بخواند.

مسأله 1539. اگر مأموم موقعی برسد كه امام مقداری از تكبیرها را گفته، بعد از آن كه امام به ركوع رفت، باید آنچه از تكبیرها و قنوت‎ها را كه با امام نگفته خودش بگوید، و اگر در هر قنوت یك «سُبْحَان اللهِ» و یك «اَلْحَمْدُ لله» بگوید كافی است.

 

مسأله 1540. اگر در نماز عید موقعی برسد كه امام در ركوع است، چنان‌چه بتواند اقتدا كند، و تكبیرها و قنوت‎ها را مختصراً اگر چه به یك «سُبْحَانَ الله» باشد بگوید و درك ركوع امام كند اشكالی ندارد، و الا احتیاط آن است كه در حال ركوع اقتدا نكند.

مسأله 1541. اگر در نماز عید یك سجده یا تشهد را فراموش كند، احتیاط آن است كه بعد از نماز آن را به جا آورد، و نیز اگر كاری كه برای آن سجده سهو لازم است پیش آید، بنابر احتیاط باید بعد از نماز دو سجده سهو بنماید.

موضوع: 
نويسنده: