وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

چيزهايي كه سجده بر آن‌ها صحيح است

مسأله1085. بايد بر زمين و چيزهاي غير خوراكي كه از زمين مي‎رويد، مانند چوب و

 

برگ درخت سجده كرد، و سجده بر چيزهاي خوراكي و پوشاكي و معدني، مانند عقيق صحيح نيست.

مسأله1086. احتياط واجب آن است كه بر برگ مو سجده نكنند.

مسأله1087. سجده بر چيزهايي كه از زمين مي‎رويد، و خوراك حيوان است، مثل علف و كاه صحيح است.

مسأله1088. سجده بر گل‎هايي كه خوراكي نيستند، صحيح است، ولي سجده بر دواهاي خوراكي كه از زمين مي‎رويد، مانند گل بنفشه و گل گاو زبان صحيح نيست.

مسأله1089. سجده بر گياهي كه خوردن آن در بعضي از شهرها معمول است و در شهرهاي ديگر معمول نيست، و نيز سجده بر ميوه نارس اگر چه مأكول نباشد، صحيح نيست.

مسأله1090. سجده بر سنگ آهك و سنگ گچ صحيح است، و جواز سجده در حال اختيار به گچ و آهك پخته و آجر و كوزه گلي و مانند آن مورد تأمل است.

مسأله1091. اگر كاغذ را از چيزهايي كه سجده بر آن صحيح است، مثلاً از كاه ساخته باشند، مي‎شود بر آن سجده كرد، ولي سجده بر كاغذي كه از پنبه و مانند آن ساخته شده، اشكال دارد، و نيز سجده‌كردن بر كاغذي كه انسان نمي‎داند از چيزي كه سجده بر آن صحيح است ساخته شده يا از چيزي كه سجده بر آن صحيح نيست، اشكال دارد.

مسأله1092. براي سجده بهتر از هر چيز، تربت حضرت سيد الشهداء عليه ‌السلام مي‎باشد. بعد از آن، خاك، بعد از خاك، سنگ و بعد از سنگ، گياه است.

مسأله1093. اگر چيزي كه سجده بر آن صحيح است ندارد، يا اگر دارد به واسطه سرما يا گرماي زياد و مانند اين‌ها نمي‎تواند بر آن سجده كند، بايد به لباسش سجده كند؛ و اگر بر آن هم نشود، بايد بر پشت دست يا چيز معدني، مانند انگشتر عقيق سجده نمايد، ولي احتياط لازم آن است كه تا سجده بر پشت دست ممكن است، بر چيز معدني سجده نكند.

مسأله1094. سجده بر گل و خاك سستي كه پيشاني روي آن آرام نمي‎گيرد، باطل است.

 

مسأله1095. اگر در سجده اول مهر به پيشاني بچسبد، و بدون اين كه مهر را بردارد، به سجده رود اشكال دارد، بلكه بايد مهر را از پيشاني بردارد، و بعد به سجده رود.

مسأله1096. اگر در بين نماز، چيزي كه بر آن سجده مي‎كند، گم شود و چيز ديگري كه سجده بر آن صحيح است نداشته باشد، چنان‌چه وقت وسعت دارد، بايد نماز را رها كند، و اگر وقت تنگ است، بايد به ترتيبي كه در مسأله 1093 گفته شد عمل نمايد.

مسأله1097. هر گاه در حال سجده بفهمد که پيشاني را بر چيزي گذاشته كه سجده بر آن باطل است؛ اگر ممكن باشد، بايد پيشاني را از روي آن به روي چيزي كه سجده بر آن صحيح است بكشد، و اگر ممكن نباشد، چنان‌چه وقت نماز وسعت دارد، بايد نماز را رها كند، و اگر وقت تنگ است، به ترتيبي كه در مسأله 1093 گفته شد، عمل نمايد.

مسأله1098. اگر بعد از سجده بفهمد که پيشاني را روي چيزي گذاشته كه سجده بر آن باطل است، اشكال ندارد.

مسأله1099. سجده‌كردن براي غير خداوند متعال حرام مي‎باشد، و بعضي از مردم كه مقابل قبر ائمه عليهم السلام پيشاني را به زمين مي‎گذارند، اگر براي شكر خداوند متعال باشد اشكال ندارد، و گر نه حرام است.

موضوع: 
نويسنده: