پنجشنبه: 4/مرد/1403 (الخميس: 18/محرم/1446)

تشهد

مسأله1109. در ركعت دوم تمام نمازهای واجب، و ركعت سوم نماز مغرب، و ركعت چهارم نماز ظهر و عصر و عشا، باید انسان بعد از سجده دوم بنشیند، و در حال آرام‌بودن بدن، تشهد بخواند، یعنی بگوید:

 

اَشْهَدُ اَنْ لَا اِلَهَ إلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیكَ لَهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد

و كمتر از این كفایت نمی‎كند، و احتیاط واجب آن است كه به همین ترتیب بگوید.

مسأله1110. كلمات تشهد باید به عربی صحیح و به طوری كه معمول است، پشت سر هم گفته شود.

مسأله1111. اگر تشهد را فراموش كند و بایستد و پیش از ركوع یادش بیاید كه تشهد را نخوانده، باید بنشیند و تشهد را بخواند، و دوباره بایستد و آنچه باید در آن ركعت خوانده شود بخواند، و نماز را تمام كند؛ و بنابر احتیاط واجب، بعد از نماز برای ایستادن بی‎جا، دو سجده سهو به جا آورد، و اگر در ركوع یا بعد از آن یادش بیاید، باید نماز را تمام كند، و بعد از سلام نماز، تشهد را قضا كند، و برای تشهد فراموش‌‌شده، دو سجده سهو به جا آورد.

مسأله1112. مستحب است در حال تشهد بر ران چپ بنشیند و روی پای راست را به كف پای چپ بگذارد، و پیش از تشهد بگوید: «اَلْحَمْدُ للهِ» یا بگوید: «بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ وَ الْحَمْدُ للهِ وَ خَیْرُ الأْسْمَاءِ للهِ»، و نیز مستحب است دست‎ها را بر ران‎ها بگذارد و انگشت‎ها را به یكدیگر بچسباند، و به دامان خود نگاه كند، و بعد از تمام‌شدن تشهد اول بگوید: «وَ تَقَبَّلْ شَفَاعَتَهُ وَ ارْفَعْ دَرَجَتَه».

مسأله1113. مستحب است زن در وقت خواندن تشهد، ران‎ها را به هم بچسباند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: